THE COLLEGE TEAM

COUNCIL COMMITTEES AND STAFF

Council, Committees and College staff are dedicated to ensuring that the College fulfills its public protection mandate and effectively supports registered audiologists and speech-language pathologists to ensure that they deliver safe, high-quality, ethical care.

In the fall of each year, Council decides on new Committee assignments, except for the Executive Committee which is elected each June. The following list reflects membership on Council and Committees for the reporting period, October 1 2015 to September 30 2016.

The following lists show all members of Council and Committees for 2016. Some members may have only been on a Committee for only part of the year. Some Committees receive assistance from non-Council professionals, (NC), appointed by Council. The College has seven statutory Committees and three non-statutory Committees.

COUNCIL 2015-2016

OFFICERS (OCT-MAY)
profilepic

President
Scott Whyte, Public
Inverary

 

Vice President
Deb Zelisko, AUD
Guelph (Southwestern)

Vice President
Bob Kroll, SLP
Thornhill (All-Ontario)

OFFICERS (JUN 2016–SEPT 2016)
profilepic

President
Deb Zelisko, AUD
Guelph (Southwestern)

 

Vice President
Vicky Papaioannou, AUD
Toronto (Central)

Vice President
Judy Rowlands, SLP
Nepean (Eastern)


District Representatives

Jennifer Anderson, AUD
Barrie (Northeastern)

Tina D'Agnillo, SLP
Windsor (Southwestern)

Bob Kroll, SLP
Thornhill (All-Ontario)

Vicky Papaioannou, AUD
Toronto (Central)

Judy Rowlands, SLP
Nepean (Eastern)

Sandra Singbeil, SLP
Dryden (Northwestern)

Véronique Vaillancourt, AUD
Gloucester (Eastern)

Yvonne Wyndham, SLP
Toronto (Central)

Deb Zelisko, AUD
Guelph (Southwestern)

Academic Representatives

Randi Fisher, SLP
Western University

Josée Lagacé, AUD
University of Ottawa

Public Members Appointed by the Lieutenant-Governor of Ontario-in-Council

Vince Bucci
Brantford

Ferne Dezenhouse
Toronto

Melanie Moussa-Elaraby
Toronto

James Maur
Welland

Donna Mooney
Mallorytown

Ruth Ann Penny
Toronto

Scott Whyte
Inverary

Shari Wilson
Toronto

Satpaul Singh Johal
Brampton

MEMBERS OF COUNCIL

COMMITTEES 2016

EXECUTIVE (OCT 2015–MAY 2016)

Scott Whyte – Chair (Public) President
Debra Zelisko, (AUD) Vice-President
Bob Kroll, (SLP) Vice President
Judy Rowlands (SLP)
Véronique Vaillancourt (AUD)
Shari Wilson (Public)

EXECUTIVE (JUNE–SEPT 2016)

Debra Zelisko – Chair (AUD) President
Vicky Papaioannou, (AUD) Vice-
President
Judy Rowlands, (SLP) Vice President
Bob Kroll (SLP)
Melanie Moussa-Elaraby (Public)
Shari Wilson (Public)

INQUIRIES, COMPLAINTS AND REPORTS

Shari Wilson – Chair (Public)
Bob Kroll (SLP)
Pam Millet (AUD)-(NC)
Melanie Moussa-Elaraby (Public)
Vicky Papaioannou (AUD)
Judy Rowlands, (SLP)
Véronique Vaillancourt (AUD)
Nancy Blake (SLP)-(NC)
Josée Lagacé (AUD)

DISCIPLINE COMMITTEE

Deb Zelisko – Chair (AUD)
Ruth Ann Penny (Public)
Jennifer Anderson (AUD)
Karen Bright (SLP)-(NC)
Vince Bucci (Public)
Tina D'Agnillo (SLP)
Ferne Dezenhouse (Public)
Peter Dobbins (AUD)-(NC)
Kim Eskritt (AUD)-(NC)
Jenny Greensmith (SLP)-NC
Sandi Singbeil (SLP)
Satpaul Singh Johal (Public)
Scott Whyte (Public)

FITNESS TO PRACTISE COMMITTEE

Randi Fisher (SLP)
Pam Millet (AUD)-(NC)
Ruth Ann Penny (Public)
Véronique Vaillancourt (AUD)
Judy Rowlands, (SLP)
Ferne Dezenhouse (Public)

PATIENT RELATIONS

Randi Fisher (SLP) – Chair
Vince Bucci (Public)
Satpaul Singh Johal (Public)
Stella Ng (AUD)-(NC)
Sandi Singbeil (SLP)
Véronique Vaillancourt (AUD)

QUALITY ASSURANCE

Bob Kroll (SLP) – Chair
Jennifer Anderson (AUD)
Vince Bucci (Public)
Tina D'Agnillo (SLP)
Donna Mooney (Public)
Melanie Moussa-Elaraby (Public)
Joan Steinsky (AUD)-(NC)
Shari Wilson (Public)
Yvonne Wyndham (SLP)

REGISTRATION

Randi Fisher (SLP) Chair
Jennifer Anderson (AUD)
Tina D'Agnillo (SLP)
Karen Gordon (AUD)-(NC)
Bob Kroll (SLP)
Donna Mooney (Public)
Marilyn Reed (AUD)-(NC)
Satpaul Singh Johal (Public)
Shari Wilson (Public)
Deb Zelisko (AUD)

AUDIOLOGY PRACTICE ADVICE

Deb Zelisko, AUD - Chair
Jennifer Anderson (AUD)
Tara Barber (SLP)-(NC)
Vince Bucci (Public)
Kimberly Eskritt (AUD)-(NC)
Josée Lagacé (AUD)
Melanie Moussa-Elaraby (Public)
Stella Ng (AUD)-(NC)
Ruth Ann Penny (Public)
Véronique Vaillancourt (AUD)

SLP PRACTICE ADVICE

Judy Rowlands – Chair (SLP)
Bob Kroll (SLP)
Tina D'Agnillo (SLP)
Vince Bucci (Public)
Michelle Anderson (SLP)-(NC)
Ferne Dezenhouse (Public)
Randi Fisher (SLP)
Vicky Papaioannou (AUD)
Sandra Singbeil (SLP)
Veronique Vaillancourt (AUD)
Shari Wilson (Public)
Yvonne Wyndham (SLP)

FINANCE

Vicky Papaioannou – Chair (AUD)
Ruth Ann Penny (Public)
Judy Rowlands (SLP)
Shanda Hunter-Trottier (SLP)-(NC)
Shari Wilson (Public)

NON-COUNCIL COMMITTEE MEMBERS

Michele Anderson (SLP)
Tara Barber (SLP)
Nancy Blake (SLP)
Karen Bright (SLP)
Peter Dobbins (AUD)
Kimberly Eskritt (AUD)
Karen Gordon (AUD)
Jenny Greensmith (SLP)
Shanda Hunter-Trottier (SLP)
Pam Millett (AUD)
Stella Ng (AUD)
Marilyn Reed (AUD)
Joan Marie Steinsky (AUD)
Jimena Torres-Valencia (SLP)

STAFF

Registrar
Brian O’Riordan

Deputy Registrar
Carol Bock

Communications and Executive Office Manager
Lisa Gibson

Director of Registration Services
Colleen Myrie

Director of Professional Practice and Quality Assurance
Alexandra Carling

Director of Professional Conduct
Preeya Singh

Director of Finance and Operations
Ruth Cimerman

Director of Information Technology
Baron French

Manager of Investigations and Hearings
Iris Samson

Program Assistant (Registration Services)
Jessica Laforet

General Office Coordinator and Quality Assurance Program Support
Julie McFarland (EN/FR)

Coordinator of the Audiology Professional Practice Program
Jodi Ostroff (EN/FR)

Speech-Language Pathology Practice Advice
Sarah Chapman Jay (EN) (Part-Time Advisor)
David Beattie (FR) (Part-Time Advisor)

© 2018 CASLPO - Annual Report 2016

^